Reklamace zboží

V dalším pokračovaní návodů jak nakupovat na AliExpress se podíváme na to, jak postupovat při reklamacích. Jelikož při nákupu z Číny neplatí žádný z tuzemských zákonů na ochranu spotřebitele, vytvořil AliExpress svůj vlastní systém, díky němuž můžou nakupující reklamovat doručené zboží.

Otevření sporu na AliExpress

Reklamace se na AliExpress řeší přes Otevření sporu – Open Dispute. Toto najdeme v seznamu objednávek (My Orders) nebo přímo po rozkliknutí detailu zakoupeného zboží. Nejste-li z jakéhokoliv důvodu s dodaným zbožím spokojeni, můžete spor otevřít.

Řešení sporů probíhá ve dvou fázích. V první fázi se snažíte reklamaci vyřešit s prodejcem. Můžete požadovat plnou nebo částečnou náhradu za zboží. Pokud je zboží díky vadě nepoužitelné, volíme plnou náhradu. Pokud se jedná o menší kaz nijak neohrožující funkčnost zboží, zvolíme částečnou náhradu. Její výši si volíme sami. Pokud prodejce souhlasí s vámi navrhovaným řešením, spor ukončí a do cca týdne je vám vrácena dohodnutá částka na váš bankovní účet, resp. kartu, kterou jste za zboží platili.

Druhá fáze nastává v případě, že se s prodejcem na náhradě nedomluvíte. Tu tedy spor eskalujete (Escalate Dispute), tím postoupíte rozhodnutí arbitrovi, v tomto případě samotnému Aliexpress, který rozhodne o konečném řešení reklamace.

Praktický příklad

Nyní si ukážeme, jak takový spor otevřít. Objednali jsme si sadu fotografických filtrů, jeden filtr byl mírně poškrábán.

V seznamu zboží najdeme sadu filtrů a klikneme na Open Dispute. Zde se nás systém ptá na několik upřesňujících otázek, na které podle skutečnosti odpovíme. První otázka je, zda nám zboží dorazilo, odpovíme Ano. Zobrazí se nám další možnosti, vy vyberete tu správnou na základě vaší reklamace. My označíme možnost Product or packaging is damaged/broken (produkt či obal poškozen).

V bodě dva se nás Aliexpress ptá, zda chceme plnou náhradu za zboží (full refund) nebo jen částečnou. My máme poškrábán jen jeden filtr, volíme částečnou náhradu. Do kolonky vypisujeme požadovanou částku, my žádáme 2 USD (cena filtrů 24 USD, v sadě jich je 12, takže jeden stojí 2 USD).

Poté zaklikneme, že si nepřejeme zaslat zboží zpět a do kolonky Request detail popíšeme stručně popis reklamace. Jelikož čínští obchodníci nejsou odborníci v angličtině, bohatě postačí překlad pomocí translatoru.

Nakonec poškozenou věc nafotíme a vložíme pomocí tlačítka Add Attachments do dokumentu. Soubor nesmí být větší jak 2 MB. Celou reklamaci odešleme kliknutím na Submit.

Vývoj sporu můžeme sledovat v položce Dispute Info. Prodávající má 5 kalendářních dnů na vyjádření, jinak spor automaticky vyhráváte. Čas do vyjádření vidíte sami v detailu sporu. Zde můžete i spor sami ukončit kliknutím na Cancel Dispute.

Pokud je reklamace oprávněná, většinou se vyřeší k oboustranné spokojenosti. U levnějších věcí prodejci netrvají na odeslání zboží zpět do Číny. Avšak např. u mobilů tohle vyžadují.

Kdy otevřít spor?

je – li zboží poškozené, zničené
jeho vlastnosti nesouhlasí s jeho popisem (barva, materiál, funkčnost)
bylo posláno jiným dopravcem, než jsme si objednali (např. místo DHL obyčejnou poštou)
jednalo se o padělek a bylo zadrženo na celnici
zboží nedorazilo nebo se blíží konec lhůty na doručení

 

Registrace na AliExpress.com
AliExpress Oficiální Aplikace
AliExpert.cz Aplikace
Exhibition Stand Builders Europe Contractors Booth Messe Stand Bau
Výběr těch nejlepších produktů z AliExpress.com od ověřených prodejců. aliexpress, aliexpress.com, aliexpress nabídka zboží, www.aliexpress.com, aliexpress v češtině, www aliexpress, aliexpress pošta zdarma, aliexpress nabídka, site http://www.aliexpress.com/, www.aliexpress.com česky, aliexpress oblečení, aliexpress.com česky, jak nakupovat na aliexpress, www.aliexpress.com český, aliexpress.cz, český aliexpress, aliexpress česky, aliexpress obal na mobil, aliexpress nákupy z cíny, aliexpress com, aliexpress cz, aliexpress nabídka zboží česky, nákupy z aliexpress.com, aliexpress diskuze, aliexpress kryty na mobil, recenze aliexpress, jak platit na aliexpress, nákup na aliexpress, aliexpress zkušenosti, jak hledat značky na aliexpress, registrace na aliexpress, aliexpress nákup, aliexpress.com oblečení, nákup přes aliexpress, česky aliexpress, nakupování na aliexpress, jak objednávat na aliexpress, aliexpress oblečení česky, nakupování přes aliexpress, platba na aliexpress, aliexpress cesky, jak nakoupit na aliexpress, aliexpress clo a dph, jak se zaregistrovat na aliexpress, aliexpress obaly na mobily, www.aliexpress.cz, aliexpress recenze, aliexpress.com obaly na mobily, jak objednávat z aliexpress, aliexpress fishing, aliexpress clo, clo na aliexpress, www aliexpress com, aliexpress přihlášení, recenze na aliexpress, aliexpress platba, registrace aliexpress, aliexpress jak nakupovat, m aliexpress, http://www.aliexpress.com/, aliexpress hodinky, aliexpress v cestine, www aliexpress.com, http://www.aliexpress.com, zkušenosti s aliexpress, sledování zásilek aliexpress, google aliexpress.com, jak objednat z aliexpress, velikosti na aliexpress, český aliexpress.com, www aliexpress.cz, zkratky na aliexpress, aliexpress kabelky, aliexpress registrace, sledování zásilky z aliexpress, aliexpress obaly na mobil, placení na aliexpress, aliexpress diskuse, aliexpress reklamace, m.aliexpress.com, oblečení z aliexpress, svatební šaty z aliexpress, aliexpress doprava zdarma, aliexpress platby kartou, www aliexpress.com oblečení, šaty z aliexpress, aliexpress návod, nákupy na aliexpress, aliexpress jak platit, aliexpress kryty, aliexpress čína, pandora aliexpress, aliexpress free shipping, aliexpress kopačky, aliexpress.com fishing, cesky aliexpress, jak nakupovat přes aliexpress, jak reklamovat na aliexpress, objednávání z aliexpress, objednávky z aliexpress, aliexpress fashion watcher, aliexpress.com nausnice, hodinky na aliexpress.com, aliexpress elektronika do autatuner dvbt, aliexpress rc cars 1:10, aliexpress svatební šaty, aliexpress.com/fishing, reklamace na aliexpress